Tipy na vánoční dárky

31.10.2022

Přiznám se, že k tomuto článku mě přiměla videa, která se pomalu (leč jistě) začínají objevovat v prostoru.

Takže...


Ano, Vánoce se kvapem blíží (byť, ostatně jako každý rok, se objeví jedinci, kteří budou tímto faktem 23. 12. děsně zaskočeni. Stejně tak nejspíš i letos budou lidé, jenž se rozhodnou strávit předvánoční čas generálním úklidem ("to jako přes rok neuklízí?"), hysterií, stresem apod. - no, zkrátka "tou pravou předvánoční atmosférou".)

Nicméně tento text je o tipech na vánoční dárky, takže pojďme na to.

Víte, obecně mohu říci vlastně jen jedno: "Nekupujte toho dětem zbytečně moc". Já vím, že to my dospěláci myslíme dobře, ale všimněte si, jak malé děti, a nejen ty, reagují na stopadesátý dárek v pořadí. Všímejte si, že kolikrát taková šustící stužka a trhání balicího papíru dělá s dětskýma očima víc, než to, co je uvnitř krabice. Já vím, že trh nabízí nepřeberné množství hraček a výdobytků moderní doby, ale z osobní zkušenosti především z MŠ si troufám tvrdit, že děti až tak nepotřebují, mimo přehršel dárků, přesně na aktivitu definované hračky. Jde totiž o to, když děti mají přehršel hraček a mnoho přesně na aktivitu definovaných hraček, tak tím ve skutečnosti (byť v dobré víře) často ubíjíme jejich fantazii a smysl pro tvořivost. Jako by jim předkládáme naše verze/jedinou a konkrétní představu o věcech. Přitom - děti jsou velmi tvůrčí a dokáží vymyslet to, co my dospělí už kolikrát pozapomněli. 

Osobně si vzpomínám třeba na:

  • "hru na obchod", kdy jsme si z pampeliškových listů, jeteliny, šišek, sedmikrásek a já nevím, čeho všeho, vytvořili položky na prodej jako chleba, rohlíky, bonbony atak. :D. 
  • takový obyčejný míč - můžeš s ním hrát fotbal, volejbal, vybíjenou, na školku, na Palečka a obra atd.
  • dřevěné kostky - zábava na hodiny a hodiny, kdy děti z obyčejných kostek dokáží nejen stavět, ale taky třeba vytvořit hru "na kuchaře" nebo použít kostku jako telefon a zavolat babičce, řadit kostky od největší po nejmenší, postavit panenkám domeček, stavět komíny atd.
  • cokoliv běžného - prostě děti z čehokoliv (i třeba pet lahev, stužka, obyčejná křída, kousek látky, papír a pastelky, květiny venku, listí, klacík, stará krabice od bot,...) dokáží vytvořit příběh, hru, zábavu, tvůrčí proces,...

Pozn.: netvrdím a nenabádám k tomu dětem nepořizovat žádné hračky a žádné přesně na aktivitu definované hračky.

Stačí jen VNÍMAT a pozorovat, a to je vlastně celé kouzlo v tipech na dárky. Jen prosté připomenutí toho, co je léty prověřené a co všichni uvnitř stejně víme.

Za sebe mohu říct, že si myslím, že děti nejvíc potřebují přítomné rodiče, skutečný zájem a lásku. To ostatní je fajn, je skvělé mít ty možnosti, ale úplně to na tom nestojí. Hlavně buďte a když už jste, tak to ostatní "se děje samo".

S láskou
Veronika


S láskou ~Veronika~
  
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!