"Musím nebo nemusím?" aneb pojmenování dítěte před jeho narozením

28.02.2022

Když mě něco zajímá, někdy se ve mně projeví ta část mého já, kterou jsem v pracovní verzi pojmenovala "detektivní". No a ta "detektivní část sebe sama" "mi nedá spát" do chvíle, dokud nenajdu odpovědi... 

Jelikož pracuji s dětmi a setkávám se v praxi i s nastávajícími rodiči, kteří samozřejmě téma výběru jména pro miminko řeší, tak... jednoho dne jsem zkrátka začala pátrat. Tak jsem pátrala a pátrala...

...až jsem se dopátrala k tomu, jak to tedy s tím pojmenováním miminka vlastně je.

A s tím, jak to tedy ve skutečnosti je (a ne jen, jak to v praxi převážně funguje nebo jak to dělají ostatní) jsem se dnes s Vámi rozhodla podělit.

PRAXE versus MOŽNOST VOLBY?

Běžná praxe naznačuje, že nastávající rodiče nejsou vždy informováni o tom, že mají možnost volby. A chápu, že žena má pak při příjezdu do porodnice jiné starosti a myšlenky, než-li vést diskuzi s personálem porodnice na téma: "Tu kolonku se jménem dítěte - je tam nějaká možnost dopsat jméno teprve ve chvíli, kdy svou dceru/syna poprvé uvidím?". 

Tak jako v jiných oblastech "musení", tak i v rámci vyplnění jména dítěte, když máte TU INFORMACI, nakonec zjistíte, že vlastně vůbec nemusíte. To, že je někdy vyvíjen tlak a věci se nějak na první pohled tváří, ještě neznamená, že takovými ve skutečnosti jsou. 

V některých chvílích je těžké být nad věcí, nepodlehnout emocím, nátlaku či jiným podnětům přicházejícím zvnějšku. Někdy je těžké vůbec jenom být... Avšak ze zkušenosti se domnívám, že pakliže má člověk informaci a zná alespoň trochu prostředí, "do kterého jde", tak pak dokonce ani v momentě, kdy jej budou přesvědčovat, zpochybňovat nebo tvrdit, že takhle to nikdo jiný nedělá a že s ním snad je něco v nepořádku,... ta informace, vědomí, že máte možnost volby Vám v takových chvílích umožní zůstat v klidu a ve svém středu. Zůstanete v klidu, protože víte, že nemusíte, protože víte, ze naopak můžete, protože se nespoléháte na to, co kdo zrovna uzná za vhodné Vám sdělit nebo nesdělit či vyjádřit směrem k Vám osobní - tedy subjektivní názor. 

Co se týče vyplnění kolonky jména Vašeho dítěte - NEMUSÍTE, opakuji NEMUSÍTE udávat/vepisovat jméno dítěte do formuláře v porodnici, pakliže to tak necítíte.

Byť se o této možnosti příliš nemluví - nastávající rodiče nemají ze zákona povinnost pojmenovat své dítě ještě před samotným narozením.

Ve skutečnosti máte, a to dle platné legislativy, na pojmenování svého dítěte 30 dnů. Je zde tedy prostor pro souznící a jednoznačný výběr jména v souladu s Vámi a miminkem :)

... Pokud si tedy nejste jménem svého dítěte jisti a chcete se rozhodnout teprve až ve chvíli, kdy onu bytůstku spatříte (a věřím, že mnoho rodičů miminko na jméno vlastně tak nějak navede samo právě v okamžiku, kdy se na něj poprvé podívá, vezme jej do náruče,...) --> klidně to tak udělejte, PROTOŽE MŮŽETE... :)


ANO - VY MŮŽETE. 


S přáním krásného posledního únorového dne

-VK-


Odkaz na články věnující se tomuto tématu:

https://www.maminka.cz/clanek/jmeno-ditete-po-porodu

https://radiozurnal.rozhlas.cz/nenechte-se-nutit-jmeno-pro-dite-nemusite-vybrat-pred-porodem-6286362 




S láskou ~Veronika~
  
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!