Dětské oblečení - moje zkušenosti, postřehy a tipy

27.08.2021

Oblékání dítěte do kolektivu někdo nemusí vnímat jako téma k rozepisování. Nicméně já osobně vnímám oblečení pro děti jako něco, co může zásadním způsobem ovlivňovat jejich náladu, komfort, pohyb, schopnost se soustředit a cítit se dobře.

Tentokrát jsem se rozhodla shrnout svoje postřehy do jednotlivých bodů. Jasně, "stručně", přehledně :).

PS: tím, kdo zná Vaše dítě nejlépe, jste VY. Následující řádky tedy mohou sloužit jako případná opora či doplnění toho, co sami již velmi dobře znáte...

Jaké oblečení do kolektivu?

 • ZNÁMÉ
 • FUNKČNÍ
 • PŘIMĚŘENÉ VAŠEMU DÍTĚTI A ROČNÍMU OBDOBÍ
 • POHODLNÉ
 • TAKOVÉ, KTERÉ SE MŮŽE UŠPINIT
 • MOJE
 • NÁHRADNÍ


Jelikož dítě nastupuje do kolektivu v období, kdy již má(te) jisté zkušenosti s jistými kousky oblečení, určitými střihy, materiály aj., doporučuji do kolektivu již OVĚŘENÉ kousky, které máte v šatníku (ať už konkrétně či typově).

Důvod je poměrně prostý: pokud dám s sebou dítěti ozkoušené věci, pomůžu tím dítěti vyhnout se situacím jako jsou např.:

a) trička se škrábajícími cedulkami

Očima dítěte: takové tričko je mi nepříjemné, mám začervenalou pokožku a tendence se škrábat, nejsem schopen se soustředit,...

b) trička/mikiny, které dítě jen stěží přetáhne přes hlavu

Očima dítěte: nejenže mi takový svršek rozhodí francouzský cop, ale ono "rvát" hlavu do mikinky na sílu není zrovna dvakrát příjemné.

c) příliš úzké legíny

Legíny jako takové jsou praktické a dají se využít snad v každém ročním období, avšak pozor na příliš úzké střihy a pevnost materiálu. Některé legíny se dětem velmi obtížně oblékají, o sundávání nemluvě.


OBLEČENÍ DO KOLEKTIVU

 • FUNKČNÍ

- co se týče funkčního oblečení, je to velmi individuální. Chápu, že ne každý řeší, zda je oblečení na zimu z merino vlny, zda je prodyšné, dobře chrání před chladem, dokáže se přizpůsobit venkovním aktivitám a změnám teplot, jestli je vodoodpudivé apod.

- v rodině i na vlastní kůži mám však vyzkoušené, že když jsou některé kousky oblečení funkční, dokáží se pak mnohem lépe přizpůsobit počasí a situacím, které na děti venku čekají, jsou příjemné na těle i pro duši :)

 • PŘIMĚŘENÉ VAŠEMU DÍTĚTI A ROČNÍMU OBDOBÍ

- když dítěti chystáte oblečení do kolektivu, vyslechněte si personál nebo Vaše okolí, avšak vždy berte v potaz Vaše dítě.

- to, že např. dostanete obecné doporučení, že 3letému dítěti máte dát do zimy palcové rukavice, neznamená, že tak musíte učinit. V případě, že Vaše dítě samo a s lehkostí sobě vlastní již zvládá nasadit prstové rukavice, není potřeba doporučení vyslyšet;

- nebo - to, že Vaše zimní bunda není těžká a objemná, neznamená, že je potřeba pod ni dávat mikinu, stejně tak je to u svetrů či mikin (aneb není bunda jako bunda, není mikina jako mikina).

Konkrétně tento bod souvisí také s funkčností. Jde o to, že např. svetr z merino vlny může být velmi tenký, přesto má hřejivé vlastnosti jako o dost silnější svetr z polyesteru. Stejně tak zimní bundy - v dnešní době je možné zakoupit kvalitní funkční bundu (klidně i s péřovou výplní), která se může jevit jako tenká (nedostačující do zimy), avšak její vlastnosti jsou odlišné. Nejde tedy primárně o jakýsi nutný ("předepsaný") počet vrstev, ale především o vlastnosti těchto jednotlivých vrstev. Není rozhodující tedy to, jak co někomu připadá nebo jak se někomu něco zvnějšku jeví, jde o to, jaké to ve skutečnosti je :).

* Pozn.: Vím, že se zas budu opakovat, ale přiměřenost znamená i přiměřenost v rámci aktuálních dovedností a samoobsluhy dítěte. Neustále se rozjíždějící zip u zimní bundy, který zůstane neřešen; zapínání mikiny na 10 knoflíčků, když jsou tak malé a já to vůbec neumím; kousavé tričko, které mě nenechá chvíli v klidu; boty na zavazování, když mě je zavazovat nikdo nikdy neučil apod. nejsou zrovna ideálními společníky nejen do kolektivu.

 • POHODLNÉ

- opět souvisí s předchozími body

- je důležité, aby se dítě cítilo v jednotlivých kouscích dobře a příjemně a oblečení mu umožňovalo volný pohyb

 • TAKOVÉ, KTERÉ SE MŮŽE UŠPINIT

- nedávejte dítěti do kolektivu věci, o které se příliš bojíte, že si je dítě ušpiní nebo zničí. Předejdete tak nepříjemným situacím na všech stranách. Do kolektivu patří takové oblečení, u kterého v koutku duše (ač třeba neradi) s ušpiněním a používáním/testováním počítáte.

 • MOJE

- svoje kousky oblečení poznám podle toho, že jsou označené mojí značkou, monogramem, razítkem,... viz článek https://cesta-vedomim.webnode.cz/l/poprve-v-novem-prostredi/

 • NÁHRADNÍ

- aneb oblečení pro všechny případy

-VK-

S láskou ~Veronika~
  
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!