Cesta k efektivnímu a smysluplnému šatníku

08.11.2021

1) Oblečení ve skříni aneb Vždy aktuální.

Oblečení ve skříni mám vždy aktuální, tzn. - v zimě mám ve skříni "na očích"/v popředí zimní kousky, v létě zase kousky letní. Tím ušetřím spoustu času, jelikož se každý den zaobírám a vybírám jen a pouze z nositelných kousků pro dané roční období.

2) Rozdělení věcí na funkční a "na parádu".

Věci mám rozdělené na "funkční" (především v chladném období je pro mě prioritou jistý tepelný komfort, jistý střih, materiál a další vlastnosti) a "na parádu". Toto rozdělení se mi osvědčuje především v zimním období, kdy kladu na oblečení jiné nároky než-li v teplých dnech.

Jednoduše řečeno: v zimě chci, aby mi bylo hlavně teplo a příjemně. Proto trička bez ramínek, topy se spadlými rameny, kotníkové ponožky aj. u mě rozhodně nenajdete v tomto období v popředí skříně :).

* Dále lze oblečení dělit na volnočasové, společenské, do města, sportovní, do zaměstnání či oblečení s důrazem na funkčnost.

3) Uvědomění si materiálu, střihu a vhodnosti kousku na konkrétní roční období.

V zásadě rozděluji oblečení na zimní, letní a přechodné.

V zimě nedám dopustit na: zateplené funkční kalhoty, merino svršky, kvalitní zimní bundu a vhodnou obuv.

* To ovšem neznamená, že v zimě nic jiného kromě zateplených kalhot nenosím. Nicméně pro volný pohyb, procházky, stavění sněhuláků, společný čas s dětmi venku atd. se mi tento, možná trochu jiný, přístup v oblékání osvědčil.

* Tip pro maminky: pokud chcete mít v zimě nohy v teple a zároveň chcete stavět s dětmi sněhuláky, brouzdat se sněhem, a to bez omezení či omrzlin, doporučuji pořídit si sněhule. V dnešní době je na trhu nepřeberné množství. Výhodou sněhulí je, že mají vyšší podrážku (jste dál od země), jsou nepromokavé, většinou jsou zateplené, patří mezi "vyšší obuv" (tudíž Vám zahřejí větší část nohy, nejen kotník) a také - nazujete, zapnete zip a jdete.

V teplém počasí nedám dopustit na: lehké materiály (ideálně přírodní) a vzdušné střihy.

Když je teplo, volím materiály jako jsou bavlna, viskóza, len (pak je tu ještě hedvábí, bambus, ale to zatím až tak vyzkoušené nemám). Vyhýbám se polyesteru a takovým těm už na omak totálně umělým věcem, protože mít na sobě v létě krásné šaty na tělo je sice na pohled fajn, ale pokud se v nich uvařím a zpotím, ještě než vyjdu z domu, tak to není nic pro mě.

4) Uvědomění si sebe sama a svých potřeb/očekávání/požadavků na konkrétní kousek oblečení na konkrétní roční období.

Např. v zimě se mi líbí holé kotníky, džíny, plátěnky. Jelikož však vím, že by mi byla zima na nohy, ráda se podívám na tento trend na jiných, ale plátěnky a holé kotníky u mě - nejdřív na jaře :). To samé např. krátké svetry - měla jsem jeden fakt krásnej (ta barva), ale byť to vypadalo dobře, zjistila jsem/utvrdila jsem se, že já osobně prostě nemůžu mít v zimě svetr, který nezakrývá ledviny a záda. (Zde může pomoci otázka: "Co mi je nebo není příjemné?")

5) Pravidelné třídění.

Kousky, které jsou již seprané, propocené, ožmolkované,... prostě ve stavu značného opotřebení, kdy se nehodí již k nošení - vyhodit! (případně rozstříhat a použít jako hadřík)

Pozn.: takových věcí mám během roku opravdu minimum a jsou to většinou letité věci.

6) Využití.

Aneb omezit zkratkovité, unáhlené nakupování, nekoukat primárně na slevy (je to někdy náročné, ale dá se), přemýšlet o potřebnosti či nepotřebnosti daného kousku a jeho využití. Zde může pomoci otázka: "Opravdu to potřebuji?"

7) Věci, které z nějakého důvodu nenosím nebo takové, které jsou v hezkém stavu, daruji nebo posílám dál!

(Vinted, lidé kolem, sběrné kontejnery,...)

8) Efektivní šatník, smysluplný šatník.

Když už se žena trošku zná, když si je žena vědoma sebe sama, tak tento krok přijde postupem času jakoby sám.

Smysluplný šatník je přesně ten stav, kdy naprostou většinu kousků svého šatníku opravdu využíváte a nemáte již více pocit, že nemáte co na sebe.

-VK-

S láskou ~Veronika~
  
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!